CD Písně rozverné i usebrané

Autor: Vladimír Čáp
Cena:
199,00Kč

Bez daně: 164,46Kč
Množství: - +
   - NEBO -   

Vladimír Čáp

Ročník 1949, rodiště a současné bydliště Beroun. Písně začal psát ve druhé polovině let šedesátých, inspirován středověkými trubadúrskými zpěvy a renesanční poezií. V roce 1968 zvítězil v celostátní soutěži o nejlepšího amatérského zpěváka roku (Mladá píseň Jihlava). Vítězné písně Tři ořechy a Konec trubadúra vydal o rok později na singlu Supraphon a tehdejší hudební redaktor Čs. rozhlasu J. Navrátil započal s přípravou společného LP, na kterém kromě Čápových měly být písně Merty, Kryla a dvojic Hutka – Kalandra a Paleček – Janík. K realizaci však už nedošlo. Zúčastňoval se prvních folkových přehlídek konaných převážně v Praze, na nichž kromě již zmíněných písničkářů účinkovali všichni tehdejší představitelé žánru (Třešňák, bratři Mikoláškové, Veit, Neduha, Lorencová a další).

V roce 1969 nastoupil základní vojenskou službu. Díky jihlavskému úspěchu byl přijat do Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého, kde při Jazzovém a tanečním orchestru Pavla Bayerleho účinkoval, za tehdy stále ještě poměrně uvolněné atmosféry, jako první a zároveň poslední písničkář souboru. Do této doby se datují jeho první pokusy vymanit se z „trubadúrské“ škatulky, a to především vojenskými (či spíše protivojenskými) songy.

Z vojny se vrátil již do tuhých normalizačních poměrů, nepodařilo se mu složit ani nejzákladnější amatérské zkoušky u některé z uměleckých agentur. Jeho příznivci z medií byli dílem propuštěni a dílem, vystaveni existenčnímu tlaku, přeorientovali se na jiné, „méně závadné“ žánry. Přestal úplně koncertovat a střídal zaměstnání, většinou v ekonomických profesích – v duchu svého středoškolského – ekonomického vzdělání.

Nadále ho však oslovovali jeho přátelé – výtvarníci z rodného města – s prosbami o účinkování při zahajování výstav. Neodmítal, ve druhé polovině sedmdesátých let začíná znovu psát a jeho tvorba dostává postupně svoji dnešní podobu. Tvoří písně, které jsou v textech i projevu emotivními šansony s prvky sebereflexe, ale i takové, v nichž nechybí ironie, nadhled a humor. V roce 1996 vydal své zatím jediné CD Kašpaří písně, příznivě přijaté jak posluchači, tak odbornou kritikou.

 

                1. K padesátinám            2:50

                2. Mici   3:35

                3.  Čertovská     3:16

                4. Pršíš mi do hlavy         4:04

                5. Černá vdova 2:52

                6. Cokoli              3:24

                7. Ruská               4:28

                8. Město můr    4:36

                9. Hej, horalové!             1:36

                10. Duch placa   3:14

                11. Zdálo se mi, zdálo    4:01

                12. Itálie              5:29

                13. „U Mefista“                3:53

                14. Mejdlo          2:25

                15. Hospoda Zero            3:45

                16. K osmdesátinám      1:49

Napsat recenzi


Vaše jméno a příjmení:


Vaše recenze: Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Opište prosím kód z obrázku do pole níže: