CD Vertigo Quintet

Autor: Vertigo Quintet
Cena:
349,00Kč

Bez daně: 288,43Kč
Množství: - +
   - NEBO -   

Vertigo Quintet je ohromně zajímavá kapela představující novou a originální tvář českého jazzu. Její zvuk se částečně vzdaluje ryze akustickému, tzn. tradicionalistickému pojetí, které bylo typické pro mladý domácí jazz 90. let. A co je nejdůležitější: hudba souboru utíká od obehrávání standardů k vlastnímu, alternativnějšímu a místy i divočejšímu pojetí. Tvorba a sound seskupení, volně inspirované mimo jiné alby vydanými u známého mnichovského labelu ECM, je postavena na hudebních plochách, které jednotliví muzikanti svými nástroji „probarvují“ a „vybarvují“. Ne náhodou uvádějí členové Vertiga jako své vzory nejen jazzové velikány T. Monka, Ch. Minguse, M. Davise a O. Colemana, ale též Björk, B. Frisella, J. Zorna a Radiohead. (J. Švéda). Vertigo Quintet tvoří Marcel Bárta (alto&soprano sax, bassclarinet), Daniel Šoltis (drums), Oskar Török (trumpet), Rastislav Uhrík (acoustic bass) a Vojtěch Procházka (piano)

Recenze:

„…Vertigo Quintet - jedna z nejoriginálnějších mladých kapel, která bude vyzrávat tak, jak budou vyzrávat a muzikantské zkušenosti získávat její jednotliví členové…“ (J. Honzák)

„…Vertigo Quintet - představuje styl nebojácně navazující na u nás už pozapomínanou hudbu plnou experimentů v avantgardních hledačských proudech.“ (Vl. Kouřil)

 

VERTIGO je mladá a energická hudební skupina, inspirovaná hudebníky jako je Alexander Scriabin, Claude Debussy, Thelonious Monk, Charles Mingus, Miles Davis, Ornette Coleman, ECM, ale také Bjork, Bill Frisell, John Zorn and Radiohead. VERTIGO bylo založeno na konci roku 2002 jako projekt hudebníků, kteří chtěli hrát vlastní hudbu vlastní cestou. Výsledkem je atmosférická směs free jazzu, drum&bass a ECM - moderní jazz, který respektuje hudební historii.Vystupuje hlavně na pražské jazzové klubové scéně a mimo jiné se také v roce 2004 zúčastnila Euro Jazz Festival v Lisabonu, Portugalsko.

 

Marcel Bárta (alto & soprano sax, bassclarinet) Narozen v roce 1974. Absolvoval na plzeňské hudební konzervatoři, specializace klarinet a saxofony. Od svých 17ti let hrál se skupinou Jazzgang. Spolupracuje se zpěvačkou Zuzanou Dumkovou. Provázel řadu známých jazzových hudebníků jako je James Moody (USA), Tony Lakatos (Hungary), Andrea Keller (Australia). Zakládající člen skupiny Vibe Fantasy (s vibrafonistou Radkem Kramplem). V roce 1997 získal stipendium na Berklee College of Music, Boston. Dále členem Big Bandu Gustava Broma. V letech 1998 a 1999 byl oceněn Českou jazzovou společností cenou "Nejlepší altsaxofonista roku". Od roku 1995 je členem Kontrabandu Milana Svobody, se kterým hrál na mnoha festivalech po celé Evropě. Je členem experimentální folkové skupiny VRRM a podílel se na scénické hudbě k divadelní performanci Nude Ants. V roce 1998 založil svoji vlastní funkovou skupinu Muff a v roce 2001 moderní jazzový kvintet Vertigo.

Daniel Šoltis (drums) Narozen v roce 1982. Je nejžhavějším novým talentem na české jazzové scéně. Po studiu na Košické hudební konzervatoři, kde se specializoval na melodické bicí nástroje, se odstěhoval do Prahy, kde vystudoval Jazzovou Konzervatoř Jaroslava Ježka. Nyní studuje Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka se specializací na jazz. Díky svému výbušnému a flexibilnímu stylu je jedním z nejvyhledávanějších bubeníků na české jazzové scéně. Členem mnoha jazzových seskupení: Tchokola, Ondřej Štveráček Quartet, Lukáš Martínek Group, Rene Trossman Blues Band, Roman Pokorný and The Blue Box Heroes atd. Turné po Německu s Romanem Pokorným v roce 2002, s Felixem Slováčkem ve Vietnamu v roce 2003. V roce 2003 se umístil na 6tém místě Jazz Hoelieaart Contest v Belgii jako člen Ondřej Štveráček Quartetu a se svým Daniel Šoltis Triem vyhrál 1. místo na Czech Junior Jazz Festival jako "Nejlepší jazzová skupina roku 2003". Spolupracuje s Jaromírem Honzákem, Petr Zelenka Quartet (FR/CZE), Davidem Dorůžkou (USA/CZE), Najponk Triem.

Rastislav Uhrík (acoustic bass) Narozen v roce 1980. Mladý a velmi talentovaný, student známého českého hudebníka Jaromíra Honzáka. Spolupracoval s předními osobnostmi české jazzové scény: David Dorůžka, Stanislav Mácha, Miriam Bayle, Rene Trossman. Jako člen Daniel Šoltis Tria se umístil na 1. místě na Czech Junior Jazz Festival jako "Nejlepší jazzová skupina roku 2003". Turné po Skandinávii a vystoupení na Garana Jazz Festival v Rumunsku s "Otto Hejnic Quartet". V roce 2003 se umístil na 6tém místě Jazz Hoelieaart Contest v Belgii jako člen Ondřej Štveráček Quartetu.

Oskar Török (trumpet) Narozen v roce 1979. Po studiu na Klasické konzervatoři v Prešově a Bratislavě na Slovensku se stěhuje do Prahy, kde nyní studuje na Jazzové Konzervatoři Jaroslava Ježka. Zapojen do mnoha různých projektů od dance music až po bebop: NUO, MUFF, DJ Blue, Miriam Bayle, Ondřej Štveracek, Zuzana Dumková Band, Pavel Fajt, Musica Vizita, Karel Růzicka atd. Kromě hraní na trubku je Oskar také výborným pianistou a skladatelem.

Vojtěch Procházka (piano) Narozen v roce 1981. Na klavír hraje již od pěti let. Studuje kompozici a klavír na Jazzové Konzervatoři Jaroslava Ježka. V letech 1997-8, během svého pobytu v Houstonu, Texas, členem Lamar HS Orchestra. Studoval pod vedením předních hudebníků: Stanislav Mácha, Karel Růzicka, David Dorůžka. Turné po Skotsku s česko-francouzsko-skotským kvartetem bubeníka Bruno Duvala a altsaxofonisty Mrtaina Fella. Vystupoval na Garana Jazz festival v Rumunsku s Otto Hejnic Quartet. Spolupracuje se skupinami: Ondřej Štveráček Q., Saxtime, Miriam Bayle, David Dorůžka. Jako člen Daniel Šoltis Tria se umístil na 1. místě na Czech Junior Jazz Festival jako "Nejlepší jazzová skupina roku 2003".

Napsat recenzi


Vaše jméno a příjmení:


Vaše recenze: Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Opište prosím kód z obrázku do pole níže: