CD Češi ve Vídni

Autor: Kramář, Jirovec, Koželuh, Vaňhal
Cena:
199,00Kč

Bez daně: 164,46Kč
Množství: - +
   - NEBO -   

V 17. a 18. století nacházelo mnoho hudebníků z Čech uplatnění mimo své rodiště. K nejvýznamnějším z nich patřili v oblasti kompozice pro klavír Josef Antonín Štěpán, autor singspielů a baletů Pavel Vranický a jeho bratr Antonín (Anton), Leopold Koželuh, dále František Vincenc Kramář, Vojtěch Jírovec a Jan Křtitel Vaňhal. 
Jméno Františka Vincence Kramáře je spojeno s osobností Josefa Haydna, neboť se s jeho tvorbou seznámil již v mládí v Čechách. Po odchodu z rodného kraje působil nějaký čas v Uhrách, poté ve Vídni jako koncertní mistr kapely hraběte Grassalkowiche. Stal se nástupcem Leopolda Koželuha u vídeňského dvora. Dosáhl uznání v mezinárodním měřítku, oceněném i tituly čestného člena pařížské a milánské konzervatoře a četných spolků….. 
Leopold Koželuh odešel do Prahy, kde studoval na univerzitě, kompozici studoval také u Franze Xavera Duška.Významným těžištěm Koželuhovy tvorby je jeho hudba komorní, v níž nalezneme rysy, ohlašující tvorbu Beethovenovu či dokonce Schubertovu. Od roku 1784 měl ve Vídni vlastní nakladatelský závod, v němž vycházely mj. skladby Haydnovy, i Mozartovy, ale také českých současníků – F.V.Kramáře či J. K.Vaňhala…… 
Jan Křtitel Vaňhal působil v rodných Čechách několik let jako varhaník, než se přestěhoval do Vídně, kde studoval mj. u Karla Dittersdorfa. Další zkušenosti sbíral v Itálii a uplatňoval se jako pedagog. Roku 1791 byla v Cambridgi uvedena Vaňhalova symfonie na koncertě, který uzavírala symfonie Haydnova…. (text z bukletu) 

Interpreti

České barokní trio 
Martin Jakubíček – fortepiano, kopie Walter 1795 – bratři Kobald, Nl 
Antonín Rous – housle, J. B. Vuillaume, viola, F. C. Kříž 
Jan Škrdlík – violoncello, A. E. Homolka 1842 
Smyčce: G. Landwehr, Nl

Napsat recenzi


Vaše jméno a příjmení:


Vaše recenze: Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Opište prosím kód z obrázku do pole níže: