Karel Paták - Monografie

Výrobce: Machart s. r. o.
Autor: Karel Paták
Cena: 249,00Kč
149,00Kč

Bez daně: 129,57Kč
Množství: - +
   - NEBO -   

Knižní titul z berounského nakladatelství Machart, věnovaný průřezu celoživotní tvorbou akademického malíře Karla Patáka, zpřístupňuje široké veřejnosti život i dílo umělce, který se významně zapsal do kulturního povědomí Berouna. Jedná se o první monografii, která se věnuje dílu tohoto autora. Kniha shrnuje Patákovu tvorbu od studentských let na Akademii výtvarných umění přes práci v propagační tvorbě, ilustrátorskou a portrétní tvorbu až po současnost, kdy Karel Paták tvoří netradiční koláže technologií počítačové grafiky. Kniha obsahuje předmluvu věnovanou životu malíře, jejímž autorem je berounský spisovatel Jiří Kahoun. Dále přináší vzpomínky a postřehy řady berounských osobností, které Karla Patáka provázely na jeho cestě životem, mj. Jiřího Kreissla, Jana Velíška, Vladimíra Čápa, Pavla Machače, Jiřího Vydry, Jaroslavy Obdržálkové a dalších. Tito lidé s ním tvořili, poznali jej na studiích, setkali se s ním v jeho roli výtvarníka nebo dlouholetého učitele na LŠU v Berouně.

Karel Paták - Monografie Karel Paták - Monografie Karel Paták - Monografie Karel Paták - Monografie Karel Paták - Monografie Karel Paták - Monografie Karel Paták - Monografie Karel Paták - Monografie
Knihy
Výrobce Machart s. r. o.
Formát 235 x 160 mm (na šířku) + klopy 120 mm
Rozsah 128 vnitřních stran
Obálka 4/0 + 1/0 matné lamino
Vazba V4k (vázaná s měkkými deskami)
ISBN 978-80-87517-85-7
Datum vydání 1.4.2013
Pořadí vydání Publikace byla vydána jako 45. v pořadí nakladatelství Machart.

Karel Paták – život, který stojí za to

Ve Vojkovicích nad Ohří se česko-německé rodině Patákových 27. 12. 1931 narodil malý malíř. Karlík, který rád kresli, chodil s dědečkem na houby a chytal ryby. Tady prožíval rané dětství do doby okupace a odsunu. Němců, Čechů a smíšených manželství. Dědeček z matčiny strany odešel do Německa a maminka s českým otcem železničářem do vnitrozemí, na nádražní stanici Loděnice u Berouna. Karlíka odstěhovali k babičce do osady Hvězda na Slánsku, kde pobýval až do přijetí na Státní grafickou školu v Praze na Smíchově.

Studium grafické školy u profesora Jaroslava Vodrážky ukončil v roce 1951 a poté byl přijat na Akademii výtvarných umění. Pod vedením profesora Vladimíra Pukla si zdokonalil svůj talent a stal se z něj vynikající portrétista. Na škole studoval s řadou po letech uznávaných grafiků a malířů. Se Zdeňkem Brdlíkem, Karlem Tomanem, Zdeňkem Mézlem, Jiřím Šalamounem, Jaroslavem Šerých, s kamarády Bohumilem Vašákem, Janem Vachudou a dalšími. Akademii absolvoval sérií dokonalých litografických listů s portréty osobností francouzské revoluce.
Krátce po studiu se akademický malíř oženil a narodila se mu dcera. Radostné období a s ním starost o živobytí. V roce 1964 se stal pedagogem na LŠU v Berouně, kde pomohl založit výtvarný obor. Čtvrt století seznamoval školáčky s grafickými technikami a jejich práce získaly v národních i mezinárodních soutěžích častá ocenění. V roce 1982 byl za pedagogickou práci oceněn také Karel Paták. Po letech zdraví malíře dlouhá šňůra dospělých žen a mužů, kteří si u něj poprvé přičichli k výtvarnému umění.

V letech 1957 až 1969 měl ateliér na zámku v Loděnici a také tu bydlel. Z oken místnosti, odkud korunní princ Rudolf střílel kdysi na vypouštěné holuby, díval se na vinici a v ateliéru tvořil pozoruhodné portréty. Obličeje horníků zaprášené uhelným prachem, s bílými rty a světýlky v očích, které si pamatoval z osady Hvězda. Současně s nimi kreslil tváře proslulých osobností kulturního světa. Na zámku vznikl také portrét Rudolfa v životní velikosti, malovaný olejem, pro vinárnu téhož jména v Loděnici. O zámku a obci Loděnice Karel Paták vypráví v knize „Loděnice - obec na zemské stezce“, kterou napsal v době, kdy působil po roce 1989 tři volební období jako starosta obce. Do druhé knížky, kterou napsal, s názvem „Pihoun od Slavoše“, se prolínají idylické vzpomínky na Karlovo dětství.
Psaní je jedním z všestranných Patákových zájmů a nadání. Po ukončení Akademie také nějaký čas zpíval s Janem Vachudou a Jardou Mottlem s Aldovým tanečním orchestrem. Rád a dobře hrál šachy, amatérsky sportoval, chytal ryby, ale hlavně maloval.

Všední Patákův den z poloviny šedesátých let do poloviny sedmdesátých měl několik částí. Dopoledne, návštěva u výtvarníka Ladislava Svatoše a Jiřího Kahouna v berounské aranžovně podniku Pramen. Později se přesunula do Okresního a Městského kulturního střediska. Odpoledne, vyučování v LŠU. Večer, restaurace a kavárny. A v noci malování.
Další bohaté a originální období Patákovy tvorby můžeme datovat od doby, kdy si koupil počítač. Revoluční technologii, která zasáhla a ovlivnila po světě celou škálu oblastí, s nedozírnou mozaikou nápadů. Osobité sklíčko ve výtvarné oblasti, díky svému umu a dovednosti, přidal také Paták. Své mistrovské kresby, obrazy a také staré fotografie dotváří pomocí počítače k dokonalosti. Pohrává si s realistickou stavbou portrétu a vytváří jedinečné tisky. V pohlednicích s obrázky své tvorby a vlastními známkami, adresované přátelům a známým, pojí se výtvarný a psaný projev se vzpomínkami a událostmi, na které reaguje.
     
Jiří Kahoun
spisovatel a výtvarník

 

Napsat recenzi


Vaše jméno a příjmení:


Vaše recenze: Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Opište prosím kód z obrázku do pole níže: