Zdeněk Zůna

Zdeněk Zůna

Jeho energii, bystrý mozek a optimismus mu mohly závidět mnohem mladší ročníky. Se svým fotoaparátem kolem krku neúnavně zaznamenával kulturní i společenské dětí v Berouně. Byl členem klubu Berounští fotorici, na svém kontě má řadu výstav, cen za své snímky a získal i Cenu města Berouna.

„Svůj první fotoaparát jsem dostal v útlém věku. Pamatuji si, že jsme šli na procházku do Zahrady Kinských a já jsem fotografoval Hradčany. Na snímku byly, ale rozmazané," popisoval svou první fotografii Zdeněk Zůna.

Ačkoli se v Berouně nenarodil, osud ho sem v roce 1967 zavál a svůj život tak už neodmyslitelně propojil s místními obyvateli a samotným děním. Zachytil na svých snímcích i důležité milníky dějin. Ve své obsáhlé sbírce fotografií najdete například snímky z okupace Varšavskými vojsky v roce 1968, zachytil také revoluční rok 1989 a demonstrace, stávky a setkání lidu na dnešním Husově náměstí v Berouně. „Byla to zvláštní doba. Musím přiznat, že mě dodnes překvapuje to zaujetí, jaké jsem viděl na tvářích mladých lidí a studentů. Nás dospělé to až zahanbovalo," vzpomínal na sametovou revoluci Zdeněk Zůna.