Povolání Volman I. díl

399 Kč
vč. DPH

Kupec a dobrodruh na Zlaté cestě.

Množství
Skladem

První část románu podle skutečných událostí o počátcích rodu Volmanů v Žebráce. Historicky doloženým postavám a událostem fantazie pravnučky Otakara Volmana vdechla život. Před námi tak ožívá silný příběh prvních dvou generací Volmanů v městečku na Zlaté cestě, kteří položili základ pro pozdější zbudování slavných továren na obráběcí stroje.

První díl trilogie Povolání Volman s názvem Kupec a dobrodruh na Zlaté cestě nás zavede do Žebráka ke konci 18. století, kdy do města přibyl Frantz Josepf Wollmann, aby si na náměstí v domě čp. 14 otevřel svůj kupecký krám… Slovo „povolání“ v sobě spojuje jak práci, tak poslání - něco vyššího než prostou obživu. Toto téma je červenou nití vinoucí se celým příběhem. Vnitřní touha cosi velkého dokázat ovlivňuje život jednotlivých členů rodu od počátků až po současnost a s každou generací sílí. Žádný z potomků se nedovede vyhnout svému osudu - být Volmanem - žít ve jménu svého povolání.

Recenze od Otomara Dvořáka:

Rodinná sága od Petry Braunové
Rozsáhle kroniky rodů, v nichž soukromé osudy jednotlivců jsou v průběhu několika generací ovlivňovány dobovými událostmi, jsou mezi čtenáři oblíbené, dokonce se dá říct, že v poslední době jejich obliba stoupá. Je to ovlivněno tím, že v nejisté době se lidé rádi vracejí ke svým kořenům, aby znovu oživili hodnoty zděděné po předcích a našli v nich naději do budoucna. Do této vlny svou románovou trilogií POVOLÁNÍ VOLMAN vstoupila i Petra Braunová.
 Zatím vyšel první díl z plánovaných tří. Má podtitul KUPEC A DOBRODRUH NA ZLATÉ CESTĚ. Tou zlatou cestou je míněna jak prastará dálková obchodní trasa z Prahy přes Plzeň na Norimberk, na níž leží královské městečko Žebrák, rodiště a životní dějiště hrdinů příběhu, tak i „zlatá cesta“ k úspěchu, ke smysluplnému naplnění života. Autorka začíná svůj příběh po roce 1790 a rovnou čtenáře zasvětí do trablů rozverné devatenáctileté dívky Kateřiny Marie. Co zprvu vyhlíží jako počátek milostné romance, se nečekaně zvrhne, a Kateřina Marie čelí hanbě padlé dívky. Nakonec musí považovat za štěstí, že o ni projeví zájem vdovec s několika dětmi Franz Wollman. Tady se poprvé objevuje rodové jméno. Franz Wollman a jeho syn Josef, jenž už se začal psát po česku Volman, jsou hlavními postavami románu. Kolem nich víří koloběh nesčíslných zrození a smrtí, jejich děti přicházejí na svět a mizí z něj dříve, než se stačily rozkoukat, ženy umírají při porodech… Přesto se lidé nenechají zlomit a stále znovu začínají stavbu vysněného, bezpečného domova. Čtenář, neznalý rodinné historie Volmanů, po přečtení prvního dílu ještě netuší, že toto jméno se v první polovině 20. století stane symbolem továrny na kovoobráběcí stroje, a bude zárukou jejich špičkové kvality v mnoha zemích světa. Zatím sledujeme pokusy kupce, zemědělce a soukeníka uchytit se jako hospodský, jako obchodník s obilím, a především jako těžař kamenného uhlí. Nové hutnické technologie vyvolaly hlad po hořlavém nerostu, a tak i Volman se vrhl na kopání jam na svých polích i pronajatých pozemcích. Vypukla doslova „uhelná horečka“ a lidé se dokázali na svých záborech pohádat i porvat o těžní místa. Ložiska však byla slabá a brzy se vytěžila. Josef Volman poznává, že ani tudy zlatá cesta nevede…
 Nalezení té správné cesty čekalo až na nejmladšího syna Františka, zakladatele strojírenské továrny Volman. O něm se bude vyprávět v druhém dílu románu.
 Je překvapivé, že tato rozsáhlá trilogie je autorčiným prvním románem. Její vyprávěcí styl je suverénní, bez zjevných začátečnických chyb; svědčí to o nesporném talentu. Není snadné sledovat desítky postav na rozlehlém historickém plátně. Světové události, třeba napoleonské války nebo revoluce 1848 jsou tu nahlíženy zdola, z perspektivy maloměstského života, plynou po okraji zájmu, přehlušeny osobními starostmi o rodinu. Více obyvatele vzruší velký požár, překvapivý pád meteoritu nebo epidemie cholery. Jen na okraji zájmu konstatují, že se tady stavěl nějaký Mácha a že nějaký Erben, který si tady našel manželku, vydal pěknou sbírku strašidelných básniček. V rámci rodiny si vyprávějí vlastní historky a pověsti, třeba o vodníkovi Beldovi z místního rybníka nebo o bílé paní z hradu Točníku. Tyto pohádkové postavy nejsou jen zpestřením děje, ale mají svou úlohu v symbolické rovině, zjevují se jako jakési archetypy v podvědomí hrdinů, vystupují v jejich snech jako zosobnění strachu a úzkosti. Varovná blízkost smrti se hlásí i poryvem studeného větru nebo obavou, jaký obrazec se objeví v rozkrojeném jablku: hvězdička nebo osudný křížek?
Petře Braunové se také skvěle podařilo vystihnout psychologii postav, vytvořit různorodé a originální typy, jejichž způsob chování a jednání je formován předchozími zážitky. Možná by se autorka měla ještě zamyslet nad formální podobou pasáží, v nichž otec Franz vypráví dětem části rodinné historie, neboť chvilkami sklouzává do formy jakési historické přednášky, což není způsob, jakým by se mluvilo s dětmi. To je snad jediná drobná výtka, kterou bych k této knize měl.
 Oceňuji, jak Petra Braunová precizně zpracované údaje z archivů obalila „masem života“. Ačkoliv jde o román, má hodnotu dokumentu, neboť se drží všech doložitelných faktů. Je výsledkem autorčiny několikaleté trpělivé badatelské práce. Současně však přináší čtenáři potěšení z možnosti spoluprožívat dramatické osudy rodiny, jejíž členy si během četby oblíbí, a kterým v duchu drží palce, aby se jim jejich odvážné sny jednou podařilo naplnit.

Detail

Výrobce
Machart s.r.o.
Formát
A5 na výšku
Rozsah
312 stran
Obálka
pevné desky bez přebalu
Vazba
šitá
ISBN
978-80-7656-064-2
Datum vydání
4/2023
Pořadí vydání
Publikace byla vydána jako 286. v pořadí nakladatelství Machart.
Petra Braunová

Petra Braunová

Je pravnučkou Otakara Volmana, továrníka v Žebráce. Dnes žije nedaleko městečka v obci Záluží a již mnoho let se věnuje výzkumu a pátrání kolem tématu Volman. Spravuje také facebookové stránky Volman Čelákovice-Žebrák, kde průběžně zveřejňuje zajímavosti, které objevila. Dále se věnuje ilustraci a výtvarnému umění. Můžete ji tedy občas potkat na některém z jarmarků hlavně na Berounsku či navštívit její webové stránky www.petarta.cz.

Detail autora

16 další produkty ve stejné kategorii: