The life of an expat
Tato anglicky psaná kniha popisuje autorovu emigraci z Československa, kterou vyvolaly historické události v srpnu 1968.
Unikátní obrazová historická publikace se snaží dosud nebývale rozsáhlým způsobem zmapovat bohatou historii židovské komunity v Berouně a jeho okolí od poloviny 17. století až do druhé světové války.
Unikátní obrazová historická publikace se snaží dosud nebývale rozsáhlým způsobem zmapovat bohatou historii židovské komunity v Berouně a jeho okolí od poloviny 17. století až do druhé světové války. Snahou publikace je populárně-naučným způsobem přiblížit židovské náboženské památky v berounském regionu, hospodářské působení židovských podnikatelů, historii významných židovských rodů na Berounsku i Hořovicku a jejich podíl na společenském a kulturním životě.
Kniha se v jedné ze svých částí také věnuje projevům antisemitismu na Berounsku, od roku 1866 až do druhé světové války. Zcela zásadní význam má také publikování všech fotografií z evidence židovského obyvatelstva, která byla pořízena před transportem berounských Židů do vyhlazovacích táborů za druhé světové války.
Publikaci přivedl na svět kolektiv autorů, z nichž nejrozsáhlejší pasáž je dílem autorky Jindřišky Rosenbaumové, která tímto způsobem zdokumentovala židovskou historii tak, jak se prolínala s dějinami berounského a hořovického regionu. Autor Jiří Topinka zpracoval část pojednávající o transportech berounských Židů do koncentračních táborů v průběhu druhé světové války. Významnou část knihy tvoří nejen historická obrazová dokumentace, ale také současné snímky berounského fotografa Vladimíra Kasla, který na vysoké umělecké úrovni zdokumentoval současný stav židovských památek, zejména starých židovských hřbitovů v Berouně, Hořovicích, ale i v dalších menších obcích regionu - Litni, Mořině, Praskolesích, Hostomicích pod Brdy, Tetíně, Všeradicích, Lochovicích a Běštíně.
Narozena 26. října 1983 v Příbrami. Po ukončení Střední pedagogické školy v Berouně studovala na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy husitskou teologii a judaistiku. Nyní spolupracuje s Muzeem Dobříš, kde vede odborné workshopy pro žáky základních škol a studenty středních škol na témata holocaust, židovské tradice a zvyky, regionální židovské dějiny a další. Je autorkou stálé židovské expozice v Muzeu Dobříš a publikace Židé v Dobříši.
Detail autoraVladimír Kasl se narodil se v roce 1949. Od roku 1986 žije v Berouně, pracuje jako dětský lékař. Fotografií se vážněji zabývá od roku 1999, je členem volného sdružení fotografů Berounští Fotorici. Častými náměty jeho fotografií jsou městská krajina, reportáže z cest a hudebních a společenských akcí. Své fotografie představil na patnácti společných výstavách (nejčastěji s Fotoriky) a na pětadvaceti samostatných výstavách. Jeho fotografie jsou zastoupeny v řadě soukromých sbírek a to nejen v Čechách. Dále také v Městské galerii v Berouně nebo ve sbírce města Goslar v Německu. V hudebním klubu Labe v Hořovicích fotil koncert poprvé dne 19. dubna v roce 2007. Tato práce zcela zásadně změnila jeho přístup k fotografování. Od té doby dokumentuje kulturní akce v Labi v podstatě pravidelně. Za více než dvanáct let tak zachytil stovky akcí na tisících fotografií. S výběrem jeho mnohaletého pracovního úsilí se teď můžete seznámit i vy právě v této knize.
Detail autoraHistorik a archivář. Autor regionálních historickýcxh sborníků a řady publikací zaměřených na historii Berounska.
Detail autora