• Nové

Kaj som khere?

Autor:
240 Kč
vč. DPH

Sborník textů a fotografií Kaj som khere? je ohlédnutím za čtvrtstoletím návratů do romské osady v Letanovcích.

Množství
Skladem

Sborník textů a fotografií Kaj som khere? je ohlédnutím za čtvrtstoletím návratů do romské osady v Letanovcích. Kaj znamená v romštině kde?, ale také kam?, khere není jen domov, ale i označení pro chyšky, které po zbourání staré osady zůstaly pouze na fotografiích. Kniha zachycuje historii jedné romské osady a jejího přestěhování, emigraci a reemigraci místních Romů do Sheffieldu, tematizuje vztahy místních obyvatel k sobě navzájem. Je svědectvím o práci kulturního antropologa, resp. ukazuje, co se studenti antropologie učí, jaká dilemata v terénu řeší. V neposlední řadě jsme chtěli ukázat, že antropologie není užitečná jen pro porozumění těm druhým, ale zároveň i nás samých. 

Úvodní text Cesty/droma Letanovců jsou autorským ohlédnutím za pětadvaceti lety, během nichž se Ondřej Skripnik vracel do Letanovců (nejdříve sám a pak i se svými studenty). Žitý prostor dětí z Cigánské osady pod Letanovským mlýnem je první bakalářskou prací napsanou o staré osadě a v ní. Pro účely sborníku jsme ji zkrátili, přesto jí dáváme poměrně velký prostor. Pro čtenáře může být zajímavá jako příklad kvalifikační práce v oboru antropologie i díky zobrazením dnes již ztracené podoby staré osady. Robert Malík se posledních deset let opakovaně vrací do romské osady v Letanovcích, která se stala ústředním terénem jeho dlouhodobého výzkumu. Věnoval jí svou bakalářskou, diplomovou i disertační práci. Pro potřeby tohoto sborníku byla upravena a zkrácena bakalářská studie, jež se zabývá aktuálním fenoménem migrace a reemigrace letanovských Romů mezi Slovenskem a Velkou Británií. Rozálie Wünschová a Ema Rajčanová jsou hybatelkami vzniku sborníku. Na terénní praxi se vrátily s rozpracovaným projektem a vznikla z toho pěkná studie: „Kto nemá Boha, má smolu“ – rola kňaza a reprezentácia viery u žien z rómskej osady Strelník. Reflexe Markéty Královcové a Emmy Bajusové jsme vybrali jako ukázky textů studentek 2. ročníku. Vrací se k týdenní terénní praxi, kterou si loni zapsaly jako kurz na Fakultě humanitních studií UK. Své dojmy z terénní praxe sepsala pro časopis Romano Voďi i studentka 1. ročníku Natálie Horňáková a svůj text později pro sborník upravila. Editoři sborníku si velmi váží, že byli jako řečníci pozváni na konferenci Výzvy pre Spišskú diecézu III. Savo drom?. Z jejich příspěvků vznikly texty: Co nám Romové dávají? Terénní praxe jako metanoia a Romská diverzita a integrace v podmínkách strukturální nerovnosti. Shrnutí Romové v Letanovcích se snaží zmapovat historii romského osídlení v obci a představit její chronologický vývoj. Jeho cílem je především poskytnout základní přehled čtenářům, kteří Letanovce neznají, a usnadnit jim tak čtení tohoto sborníku. 

Texty jsme ponechali s ohledem na autory, ale i čtenáře česky, resp. slovensky. Věříme, že díky naší společné minulosti netvoří jazykovou bariéru. Naopak romština, která by do sborníku rovněž patřila, by bohužel pro autory, ale i potenciální čtenáře (zapsaná romština se v Letanovcích prakticky nepoužívá) překážku představovala.

Detail

Výrobce
Machart s.r.o.
Formát
174x240 mm
Rozsah
160 barevných stran
Obálka
brožovaná
Vazba
vázaná
ISBN
978-80-7656-130-4
Datum vydání
6/2025
Pořadí vydání
Publikace byla vydána jako 362. v pořadí nakladatelství Machart.

16 další produkty ve stejné kategorii: